Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i. > Seznam projektů > Řešené a ukončené projekty

Řešené a ukončené projekty

Administraci projektů od návrhu až po konečnou fázi zajišťuje projektový tým

Řešené projekty


SteeLs improved by Oxides and Nitrides dispersion for launchers applications (SLON)

The main project objective is to identify and demonstrate by test promising processing routes for simultaneous strength and ductility enhancement of metallic alloys for future space transportation structural applications. The proposed activity will focus on enhancing the strength and ductility properties of stainless-steel alloys by using bimodal microstructure with nanoparticle dispersion. Such material may well become the material of choice for the load-bearing structures in future – potentially reusable – launchers. Apart from strength and ductility characterization, the assessment of Stress Corrosion Cracking and corrosion resistance of the processed materials shall be performed.

Pokročilé modelování a charakterizace pro využití výkonových polovodičových materiálů a technologií (AddMorePower)

Vývoj a integrace nových materiálů pro mikroelektronické polovodičové technologie vždy zásadně závisely na fyzikálních charakterizačních technikách a prediktivním modelování. S rychlým a masovým rozšířením výkonové elektroniky, která umožňuje jak digitalizaci a elektrifikaci naší společnosti na jedné straně, tak výrobu a přeměnu elektrické energie potřebné pro tento přechod na straně druhé, vyvstávají zcela nové požadavky na koncepci a integraci polovodičových a propojovacích materiálů. AddMorePower poskytne nezbytné charakterizační a modelovací techniky, které odpovídají konkrétním potřebám nadcházejících generací výkonových polovodičových technologií, které budou integrovat a rozvíjet mono- a polykrystalické materiály v dosud nevídaném rozsahu. Činnosti IPM budou věnovány vývoji fyzikálně založeného přístupu k modelování, včetně anizotropní pružnosti, plasticity, tvorby dutin a koalescence a tvorby nečistot a vakancí. Ambiciózním cílem je propojit všechny efekty a jejich interakce a implementovat je do simulačního nástroje připraveného k použití a poskytnout požadované materiálové parametry pro simulaci chování vrstvy mědi při tepelném zatížení.
 
The AddMorePower project has received funding from the European Union’s Horizon Europe research and innovation programme under grant agreement No. 101091621.


Tailoring ODS materials processing routes for additive manufacturing of high temperature devices for aggressive environments (topAM)

Europe’s industry is facing many challenges such as global competition and the big change towards energy and resource efficiency. topAM can contribute to these demands by development and application of novel processing routes for new oxide-dispersoid strengthened (ODS) alloys on FeCrAl, Ni and NiCu basis. Novel ODS materials offer a clear advantage for the process industry by manufacturing e.g. topology-optimized, sensor-integrated high temperature devices (gas burner heads, heat exchangers) that are exposed to aggressive environments. Alloy and process development will be targeted by an advanced integrated computational materials engineering (ICME) approach combining computational thermodynamics, microstructure and process simulation to contribute to save time, raw materials and increase the component’s lifetime. Physical alloy production will be realized by combining nanotechnologies to aggregate ODS composites with laser-powder bed fusion and post-processing. The ICME approach will be complemented by comprehensive materials characterization and intensive testing of components under industrially relevant in-service conditions. This strategy allows to gain a deeper understanding of the processmicrostructure- properties relationships and to quantify the improved functionalities, properties and life cycle assessment. This will promote cost reduction, improved energy efficiency and superior properties combined with a significant lifetime increase. The consortium consists of users, materials suppliers and research institutes that are world leading in the fields relevant for this proposal, which guarantees efficient, high-level, application-oriented execution of topAM. The industrial project partners, in particular the SMEs, will achieve higher competitiveness due to their strategic position in the value chain of materials processing, e.g. powder production, to strengthen Europe's leading position in the emerging technology field of AM in a unique combination with ICME.
 
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 958192.


Ukončené projekty

Zobrazit

Řešené projekty


Senzory a detektory pro informační společnost budoucnosti (SenDISo)

Cílem projektu je realizace naplánovaných výzkumných záměrů, které dosáhnou svou kvalitou a originalitou mezinárodní excelence. V rámci rozvoje kapacit výzkumných týmů bude sestaven tým zaměřený na výzkumné aktivity, které budou propojené přes pracoviště konsorcia o devíti partnerech. Bude také navázána nová mezinárodní spolupráce, čímž bude posílena mezinárodní dimenze výzkumu na pracovištích konsorcia. Bude pořízeno přístrojové a infrastrukturní vybavení nezbytné k realizaci výzkumných záměrů.


MEBioSys – Strojní inženýrství biologických a bioinspirovaných systémů

Cílem projektu je posílení mezinárodní spolupráce, rozvoj týmu a realizace špičkového výzkumu za účelem vývoje nové generace ground-breaking strojírenských produktů, které jsou výsledkem konvergence biologické a technologické evoluce. Součástí projektu je rozvoj internacionalizace ve spolupráci se zahraničními pracovišti včetně mobilit, modernizace technického vybavení a hlubší integrace zapojených institucí. Výsledkem budou publikační i technicky realizované výsledky, včetně několika patentů.
 

Materiály a technologie pro udržitelný rozvoj (MATUR)

Projekt je zaměřen na vytvoření centra špičkového výzkumu materiálů a technologií pro udržitelný rozvoj (MATUR), jehož cílem je výzkum interdisciplinární povahy s vysokým potenciálem tvorby špičkových a v budoucnu aplikovatelných výzkumných výsledků s přesahem do nejrůznějších oborů lidské společnosti, a to v mezinárodním kontextu. Centrum špičkového výzkumu MATUR bude postaveno na excelentním výzkumném týmu a na rozvoji mezinárodní spolupráce výzkumných organizací. Projekt, v rámci 4 výzkumných záměrů, řeší aktuální problematiku disciplín materiálového inženýrství, jejichž výzkumné výsledky povedou nejen k trvale udržitelnému rozvoji, ale budou mít také ekonomický přínos v podobě rozvoje konkurenceschopnosti ČR.
 

Ukončené projekty

Zobrazit

Řešené projekty



ČísloNázevŘešitel
24-12763S Cílená manipulace s mikrostrukturou pro aditivní tvarování slitin ODSIng. Hynek Hadraba, Ph.D.
24-11058M Design a optimalizace 3D tisknutelných slitin s více hlavními prvky zpevněných oxidickou disperzí pro extrémní prostředíMgr. Milan Heczko, Ph.D.
24-12526S Využití povrchových jevů k eliminaci rozsáhlých defektů v polovodičových nanostrukturáchdoc. Ing. Roman Gröger, Ph.D.
23-07235S Manipulace mikrostruktury austenitickych oceli pomocí techniky laserové fúze praškového ložeIng. Miroslav Šmíd, Ph.D.
23-05372S Povrchová a podpovrchová eroze způsobená vícenásobným dopadem kapekIng. Jiří Man, Ph.D.
23-04746S Teorie magnetických systémů v elektrických a elektromagnetických políchdoc. RNDr. Ilja Turek, DrSc.
23-06167S Vysokoteplotní degradační mechanismy niklové superslitiny vyrobené laserovou fúzí v práškovém ložiIng. Ivo Kuběna, Ph.D.
22-28283S Oxidy indukované zavírání trhliny a jeho dopady na únavovou životnost mechanických komponent (OXILAP)prof. Ing. Pavel Hutař, Ph.D.
22-05801S Příčiny a mechanismus degradace slitin cínu s nízkým obsahem legujících prvkůMgr. Martin Friák, Ph.D.
22-22187S Teoretické a experimentální studium soustavy Al-Ge-Mg-Sn s využitím nové 3. generace dat při termodynamickém modelování metodou CALPHADRNDr. Aleš Kroupa, CSc.
21-02203X Vylepšení vlastností současných špičkových slitinRNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc.

Ukončené projekty

Zobrazit

Řešené projekty



ČísloNázevŘešitel
TN02000010 Národní centrum kompetence Mechatroniky a chytrých technologií pro strojírenstvíprof. Ing. Pavel Hutař, Ph.D.
TN02000018 Národní Centrum Kompetence STROJÍRENSTVÍprof. Ing. Luboš Náhlík, Ph.D.
FW06010572 Vývoj zkušebního stroje (SPC 1300 DLS) pro vysokoteplotní (až 1300°C) creepové zkoušky miniaturizovaných vzorků penetrační metodou dle EN 10371 – Kovové materiály - Metoda penetrační SP zkouškyIng. Petr Dymáček, Ph.D.
CK03000060 Pokročilá metodika návrhu železničních náprav pro bezpečný a ekonomický provozprof. Ing. Luboš Náhlík, Ph.D.
FW03010149 Návrh nové konstrukce kola pro nákladní přepravu s vyššími užitnými vlastnostmiprof. Ing. Pavel Hutař, Ph.D.

Ukončené projekty

Zobrazit

Řešené projekty



ČísloNázevŘešitel
8J24AT001 Iniciace porušení betonu s recykláty - lomové vlastnosti a vliv rozhraní recyklátu (DICRAgg)Ing. Petr Miarka, Ph.D.
8J23AT006 Syntéza a charakterizace bimetalických nanočástic na substrátuMgr. Ondřej Zobač, Ph.D.
4000138900/22/NL/GP/gg Characterisation of Thermal and Mechanical Performance of SIM Cryostat Straps (CRYSA)doc. Ing. Jan Klusák, Ph.D.
LUASK22219 Vývoj nových metod spojování vysokoentropických keramik (JoinHEC)prof. Ing. Ivo Dlouhý, CSc.

Ukončené projekty

Zobrazit