Ústav fyziky materiálů AV ČR, v. v. i. > Novinky / Akce

Novinky

Projekt SIRAMM uveden mezi „success stories“ Evropské komise

18.1.2024
Po úspěšné realizaci projektu SIRAMM (Structural Integrity and Reliability of Advanced Materials obtained through additive Manufacturing, 10/2019-3/2023), kterého se náš ústav v roli partnera účastnil (spoluřešitelem byl prof. Luboš Náhlík), přišlo ocenění také ze strany Evropské komise, která ho zařadila mezi své „success stories“.
Číst zprávu

Radek Kubíček získal cenu Best Student Presentation Award

22.11.2023
V japonské Hirošimě proběhl ve dnech 6. až 10. listopadu 2023 již 13. ročník International Fatigue Congress. Kongres se soustřeďuje na problematiku únavového poškozování materiálů ve všech jeho aspektech, od popisu základních mechanismů, přes numerické simulace poškození, až po experimentální studie a aplikace v inženýrské praxi.
Číst zprávu

Profesor Fekl přednášel o kvantových počítačích

10.11.2023
Ve dnech 16. a 17. října hostil Ústav fyziky materiálů profesora Ulricha W. Fekla z University of Toronto v Kanadě. Prof. Fekl je odborníkem na využití kvantových počítačů v chemii a materiálových vědách obecně. Vedle seznámení se s výzkumnými tématy ÚFM a řady diskuzí přednesl také přednášku
Číst zprávu

Den otevřených dveří 2023

10.11.2023
Včera jsme vás přivítali v laboratořích a na vědecké show! Naši vědci vám ukázali tajemství únavy materiálů, při které se může kolo automobilu ulomit aniž byste to čekali. Dozvěděli jste se, co je to creep. Někteří z vás poprvé viděli elektronový mikroskop, nebo jste zjistili, že naše trouby na pečení materiálů umí i přes 1000 […]
Číst zprávu

Quality Innovation Award 2023 pro výzkum prováděný s ÚFM

8.11.2023
Náš výzkum přispěl ke zkvalitnění technologie přesného lití komponent leteckých motorů vyvíjených v PBS Velká Bíteš a pokročilých odlitků axiálních kol turbodmychadel. Výsledky této spolupráce ÚFM a PBS Velká Bíteš byly oceněny v soutěži Quality Innovation Award.
Číst zprávu