Média
Napsali, natočili, publikovali o nás nebo s námi.
Nanosvět, v němž je sekunda téměř věčností
10.7.2024Že se toho za sekundu nedá mnoho stihnout? O opaku vás přesvědčí populární článek z dílny Naděždy Pizúrové a Romana Grögera o světě nanočástic publikovaném v časopise Vesmír 103, 292, 2024/5.
Prorazit strop
10.7.2024Pevnější a pružnější kovové materiály dlouho vznikaly metodou pokus–omyl. Jejich vývoj nesmírně urychlila a usnadnila výpočetní technika. I ta nejvýkonnější má však své limity. Překročit je mohou kvantové počítače, do jejichž éry vkládá naději Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
Když nestačí superpočítač
28.3.2024Fyzik Martin Friák se zabývá vývojem nových materiálů, na pomoc si bere nejmodernější superpočítače, ale i ty přestávají stačit. Budoucnost vidí v kvantových počítačích, pro které začal vyvíjet software ve spolupráci s prestižní americkou univerzitou MIT.
Superslitiny a jejich praktické využití
29.6.2023Inovativní aplikovaný výzkum na ÚFM umíme! Ve spolupráci s První brněnskou strojírnou Velká Bíteš, a. s. řešíme problematiku technologie přesného lití součástí ze superslitin pro vysokoteplotní aplikace jako konstrukční díly leteckých motorů, turbodmychadel a plynových turbín.
Najít odolné materiály pro výzkum vesmíru pomůže český projekt CRYSA
27.1.2023Najít a otestovat materiály, které odolají extrémně nízkým teplotám -270 °C, má za cíl nový projekt CRYSA. Vede jej brněnská firma OHB Czechspace, která uspěla ve výběrovém řízení pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Spolupracuje na něm s odborníky z ÚFM a ÚPT AV ČR.
Rozhovor s Petrem Vackem: Z Brna do Cambridge
4.10.2021Petr Vacek nedávno úspěšně zakončil své doktorské studium a již nyní má jistotu dalšího působení v novém akademickém roce na pozici postdoktorand na University of Cambridge. Tam se zapojí do výzkumné práce skupiny elektronové mikroskopie ústavu Materiálových věd a metalurgie.
Úspěšná cesta k léčbě poranění
10.5.20213D tisk kovů umožňuje individualizovaný návrh a výrobu implantátů například pro ošetření poškozené lidské pánve.
NenoVision Litescope v pořadu Gejzír ČT
7.5.2021Jsme hrdí na spolupráci s firmou NenoVision, která vyvíjí zařízení Litescope pracující na principu atomárních sil při současné možnosti využít analýz skenovacích elektronových mikroskopů.
Kouzelná paměť slitin
8.1.2021O vlastnostech a chování materiálů v makroskopickém měřítku často rozhodují procesy, které se odehrávají až na zcela elementární úrovni jednotlivých atomů. Tuto skutečnost demonstrujeme na příkladu slitin s tvarovou pamětí.
Projekt Mobilit doktorandů ÚFM vybrán mezi To „NEJ“ z OP VVV
4.12.2020Na závěr Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (2014-2020), ve kterém bylo realizováno více než 16 tisíc projektů, vydalo MŠMT brožuru věnovanou tomu „NEJ“ z řízení a implementace tohoto programu. Projektu zahraničních mobilit doktorandů ÚFM je věnována strana 11 brožury.