Média
Napsali, natočili, publikovali o nás nebo s námi.
V Praze odstartovala největší mezinárodní konference o materiálovém modelování
23.9.2024V pražském Kongresovém centru se v pondělí 23. září 2024 sešli nejvýznamnější světoví experti na materiálové modelování. Konferenci s názvem Multiscale Materials Modeling (MMM11), která se koná pod záštitou Akademie věd ČR, hostí naše hlavní město historicky poprvé, a to až do pátku. Novinkou již jedenáctého ročníku této prestižní akce budou samostatná sympozia týkající se […]
3D tisk rozjíždí v Evropě pokročilou výrobu
12.9.2024Na portálu Evropské komise, v magazínu věnovaném programu Horizon, byl zveřejněn článek zmiňující úspěšně realizovaný projekt Structural Integrity and Reliability of Advanced Materials obtained through additive Manufacturing (SIRAMM). Spoluřešitelem projektu za ÚFM byl prof. Luboš Náhlík.
Nanosvět, v němž je sekunda téměř věčností
10.7.2024Že se toho za sekundu nedá mnoho stihnout? O opaku vás přesvědčí populární článek z dílny Naděždy Pizúrové a Romana Grögera o světě nanočástic publikovaném v časopise Vesmír 103, 292, 2024/5.
Prorazit strop
10.7.2024Pevnější a pružnější kovové materiály dlouho vznikaly metodou pokus–omyl. Jejich vývoj nesmírně urychlila a usnadnila výpočetní technika. I ta nejvýkonnější má však své limity. Překročit je mohou kvantové počítače, do jejichž éry vkládá naději Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
Když nestačí superpočítač
28.3.2024Fyzik Martin Friák se zabývá vývojem nových materiálů, na pomoc si bere nejmodernější superpočítače, ale i ty přestávají stačit. Budoucnost vidí v kvantových počítačích, pro které začal vyvíjet software ve spolupráci s prestižní americkou univerzitou MIT.
Superslitiny a jejich praktické využití
29.6.2023Inovativní aplikovaný výzkum na ÚFM umíme! Ve spolupráci s První brněnskou strojírnou Velká Bíteš, a. s. řešíme problematiku technologie přesného lití součástí ze superslitin pro vysokoteplotní aplikace jako konstrukční díly leteckých motorů, turbodmychadel a plynových turbín.
Najít odolné materiály pro výzkum vesmíru pomůže český projekt CRYSA
27.1.2023Najít a otestovat materiály, které odolají extrémně nízkým teplotám -270 °C, má za cíl nový projekt CRYSA. Vede jej brněnská firma OHB Czechspace, která uspěla ve výběrovém řízení pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Spolupracuje na něm s odborníky z ÚFM a ÚPT AV ČR.
Rozhovor s Petrem Vackem: Z Brna do Cambridge
4.10.2021Petr Vacek nedávno úspěšně zakončil své doktorské studium a již nyní má jistotu dalšího působení v novém akademickém roce na pozici postdoktorand na University of Cambridge. Tam se zapojí do výzkumné práce skupiny elektronové mikroskopie ústavu Materiálových věd a metalurgie.
Úspěšná cesta k léčbě poranění
10.5.20213D tisk kovů umožňuje individualizovaný návrh a výrobu implantátů například pro ošetření poškozené lidské pánve.
NenoVision Litescope v pořadu Gejzír ČT
7.5.2021Jsme hrdí na spolupráci s firmou NenoVision, která vyvíjí zařízení Litescope pracující na principu atomárních sil při současné možnosti využít analýz skenovacích elektronových mikroskopů.