Fyzik Martin Friák se zabývá vývojem nových materiálů, na pomoc si bere nejmodernější superpočítače, ale i ty přestávají stačit. Budoucnost vidí v kvantových počítačích, pro které začal vyvíjet software ve spolupráci s prestižní americkou univerzitou MIT.
Když jako vědec hledáte nové materiály, snažíte se primárně vylepšovat ty současné, nebo vyvíjíte úplně nové?
Každý vědec by rád přišel s novým materiálem, ovšem k takovým průlomům dochází zřídka. Pěkným příkladem je objev grafenu, za což byla udělena Nobelova cena. Otevřela se tím nová třída materiálů a nyní se grafenu věnují stovky vědeckých skupin po celém světě. To je sen každého vědce. Mě osobně nejvíc zajímá ekologická stopa magnetů a cirkulární ekonomika.
Pracujete s konkrétním zadáním od průmyslu?
V Ústavu fyziky materiálů AV ČR se věnujeme základnímu výzkumu, ale mám rád, když je na pozadí dlouhodobá vize a případná aplikace v praxi. Doufám, že naše poznatky se budou jednou někomu hodit. Jeden takový úspěšný projekt mám i za sebou.
Čeho se týkal?
Několik let jsem pracoval v Ústavu pro výzkum oceli ve Společnosti Maxe Plancka v Düsseldorfu, kde se potkávají ocelářské firmy se základním výzkumem. V jednom z projektů jsme vyvíjeli titanové slitiny pro kloubní implantáty. Metalurgové se v minulosti snažili, aby materiály byly hlavně tvrdé a pevné, ale lidská kost je měkká a my jsme potřebovali vyvinout podobně měkký materiál, aby ho tělo dobře přijalo. Zformulovali jsme problém na úrovni základní vědy a hledali chemickou příměs, která by snížila tuhost titanové slitiny. Zároveň jsme měli konkrétní cíl, proč takové vlastnosti hledáme.
Je ve vašem oboru od základního výzkumu k aplikaci daleko?
U titanových slitin to trvalo dva roky od výpočtů až po přípravu, odlití a změření vlastností materiálu. Z Německa jsem také spoluautorem dvou patentových přihlášek na hořčíkové slitiny a ocel v automobilovém průmyslu, což je pro mě jako teoretika poměrně neobvyklé. I na zdejším ústavu jsme poměrně blízko aplikaci…
Celý rozhovor Jiřího Kratochvíla s Martinem Friákem najdete v Magazínu Víkend DNES 23. 3. 2024