Den otevřených dveří 2019

V rámci Týdne vědy a techniky (TVT) 2019 vás zveme k návštěvě našeho pracoviště.

Kdy: 14. 11. 2019 od 9.00 do 15.30 hodin

Pro koho: Vhodné pro mládež a širokou veřejnost

Registrace: Není nutná, školní skupiny se hlaste u Jana Klusáka

Co uvidíte: V 9:00 začíná přednáška (20 minut), po ní navazuje science show (40 minut) a poté exkurze do laboratoří. Přednášku a science show můžete vidět také v druhém kole od asi 10:30 hod. Exkurze do laboratoří odbavujeme průběžně podle volné kapacity. Návštěvu skupin od 8 lidí si domluvte předem.

Přednáška: Uhlík – prvek mnoha tváří

Když se řekne uhlík, napadne vás grafit, diamant, organická chemie? Nebo i něco víc? Co má společné nejpevnější vlákno, nejlepší mazadlo, nejtvrdší nerost a nejlepší adsorbent plynu? Proč je diamant tvrdý a grafit měkký? Z grafitu vyrobíme diamant, ale jde to i naopak? Jak velké jsou nanotrubičky?
To se dozvíte v přednášce s názvem uhlík – prvek mnoha tváří.

Science show: Je nic pevnější než ocel?

Studujeme materiály. Vyvíjíme je, aby byly stále dokonalejší. Ve vědeckopopulární show vám ukážeme, jak struktura ovlivňuje vlastnosti materiálů, jak vlastnosti závisí na teplotě, tlaku či rychlosti zatěžování. Zjistíme, jestli může být NIC pevnější než ocel. Výbuch bude taky 🙂

Exkurze v laboratořích

Možnost nahlédnout do míst, kde vědci získávají své výsledky ve výzkumu chování materiálů. Navštívíte laboratoře mechanických vlastností (křehký lom, únava materiálů, creep), laboratoř elektrických a magnetických vlastností, představíme vám světelné i elektronové mikroskopy.

Fotogalerie roku 2018:

Kategorie Aktuality CZ, Dny otevřených dveří, dny-otevrenych-dveri_EN.