Stáž na ÚFM mi pomohla rozhodnout se pro studium na VUT

Středoškolští studenti mají možnost přihlásit se na stáž na některém pracovišti AV ČR v rámci aktivity Otevřená věda. Tomáš Kruml, který takovou stáž v roce 2020 vedl, přiblížil, jak to začalo, i co stáž přinesla.

Nedělá se žádný nábor; studenti musí sami najít stáž, která by je zajímala. Znamená to, že se přihlásí jen ti, kteří aktivně přemýšlejí o své budoucnosti a mají zájem se něco naučit. Říká Tomáš Kruml. Na tuto akci jsem měl dobré reference od kolegů z jiných pracovišť a zkusil jsem proto vypsat stáž s tématem Základy elektronové mikroskopie. Přihlásilo se 6 studentů, mezi kterými jsem jen obtížně vybíral. Při výběru jsem měl šťastnou ruku; Jenda Procházka se rychle učil, je zvídavý a spolehlivý. Samotný průběh stáže zajišťoval především Ivo Kuběna, kterému patří poděkování. Snadno jsme se dohodli, že po ukončení stáže bude Jenda dále docházet na ústav, naučí se nové techniky a bude mimo jiné připravovat TEM lamely pomocí techniky FIB.

Stážistu Jana Procházku z Biskupského gymnázia v Brně čeká letos maturita a přemýšlí o svém dalším studiu. Zeptali jsme se také jeho.

Proč ses na stáž přihlásil a co jsi od ní očekával?
Na projekt Otevřená věda jsem náhodou narazil na Facebooku. Řekl jsem si, že by nebylo vůbec špatné, udělat něco navíc mimo školu, a tak jsem se tam přihlásil. Téma elektronové mikroskopie mě na první pohled zaujalo a doufal jsem, že se mi po ukončení stáže bude lépe rozhodovat o dalším studiu.

Bylo něco, co tě během stáže překvapilo?
Příjemně mě překvapila přátelská atmosféra, dobrý kolektiv zaměstnanců a technické vybavení.

To je příjemné slyšet. Ovlivnila absolvovaná stáž tvoje rozhodnutí, kam jít dále studovat?
Už před stáží jsem věděl, že chci jít na nějaký technický obor. Ve hře byly i vysoké školy v jiných městech než v Brně. Tato stáž byla jedním z mnoha důvodů, proč jsem se nakonec rozhodl pro studium na brněnském VUT. V oboru, který jsem si vybral, určitě využiji poznatky, které jsem na stáži získal.

Jaké máš další koníčky, kromě elektronové mikroskopie?
Rád jezdím na kole, hraji volejbal a čtu knihy.

Co bys vzkázal studentům, kteří třeba o podobné stáži uvažují?
Ať se ničeho nebojí a jdou do toho. Je to skvělá příležitost, jak si rozšířit obzory v oboru, který je zajímá. Potkají mnoho zajímavých lidí a vyzkouší si, jaké je to pracovat se špičkovým vybavením, se kterým se za běžných okolností nesetkají.

Děkujeme za odpovědi a přejeme mnoho úspěchů ve studiu! Zaujala vás tato stáž a chtěli byste se také zapojit? Hledejte na projektu Otevřená věda. Prohlédněte si také ročenku stážistů za rok 2020.

Fotografie Vladimír Pokorný; archiv Otevřené vědy.

Kategorie Aktuality CZ.