Povyražení na Festivalu vědy a techniky

Vyrazili jste na Festival vědy a techniky na Brněnské výstaviště? V tom případě jste asi narazili i na náš stánek, kde jste si mohli nechat vyrazit zuby. Takové obavy jste ale mohli mít jen v případě, pokud byste nedůvěřovali fyzice.

Náš model Charpyho kladiva v „nadživotní velikosti“ zlákal mnohé z vás. Mohli jste se nejen dozvědět, jak zkoušíme materiály, ale také si na něm vyzkoušet svoji důvěru, zda i v Brně fungují fyzikální zákony. Pokud kyvadlo spustíme, zhoupne se tam a zpět, a pokud mu energii nedodáme, nikdy se nevyhoupne výš. Pokud by tomu tak bylo, přišli byste o zuby, ale zato byste vynalezli perpetuum mobile. Ani prvého ani druhého jsme se však neobávali. Děkujeme také všem, kteří se s námi pokusili přetrhnout „nic“, tedy slabé vakuum spoutané mezi magdeburské polokoule. Stálo vás to mnoho sil, dokonce mnohem více, než k přetržení ocelového drátu. Ale pokud se ptáme, zda je „nic“ pevnější než ocel, už víte, že sílu nutnou k přetržení je nutné vydělit průřezem. Napětí v tělesech jsme vám nakonec ukázali pomocí fotoelastického jevu, tedy už víte, proč jsou v letadlech, ale třeba i v tramvajích zaoblená okénka.

Děkujeme všem, kteří náš stánek navštívili. A pokud chceme zůstat u stejného slovního základu jako v úvodu, doufáme, že Festival vědy a techniky v Brně byl i pro vás pěkným povyražením.

Kategorie Aktuality CZ.