Vítězná fotografie Vědy fotogenické pochází z ÚFM

Desátý ročník vědy fotogenické zná své vítěze. Pro první místo v hlavní kategorii porotci vybrali fotografii Dušana Tichoně s názvem Životní forma železa. Málokdy člověk vidí krásu v rezavějícím kovu. Je to však jen o úhlu pohledu.

Soutěž věda fotogenická pro zaměstnance Akademie věd a jejích pracovišť si klade za cíl ukázat krásy vědy skrze hledáček fotoaparátu. Nejpovedenější snímky letošního ročníku soutěže jsou od 29. 11. 2023 vystavené v Galerii Věda a umění v budově AV ČR na ulici Národní v Praze.

Dušan Tichoň: Životní forma železa

Gratulujeme vítězi hlavní kategorie Dušanu Tichoňovi z Ústavu fyziky materiálů. Jeho vítězný snímek ukazuje přelomený vzorek z oceli po zatížení několika miliony cyklů s fází pomalého šíření trhliny, jejího zaseknutí vlivem vzniku oxidů železa a opětovného šíření.

Štěpán Gamanov: Žhavé dislokace

Dalším výrazným úspěchem našich pracovníků je Cena odborné poroty Nejlepší fotografie za I. vědní oblast. Tou byl oceněn Štěpán Gamanov za snímek Žhavé dislokace. Snímek pořízený metodou EBSD (Electron Back-Scatter Diffraction) a přeprocesován na GND (Geometrically Necessary Dislocations) ukazuje mikrostrukturu kovového materiálu po deformaci za vysoké teploty.

Fotografie z vyhlašování vítězů soutěže: Jana Plavec

Kategorie Aktuality CZ.