Ocenění spolupráce ÚFM s průmyslem

Náš výzkum přispěl ke zkvalitnění technologií přesného lití vysokoteplotních materiálů. Výsledky dlouhodobé spolupráce ÚFM a PBS Velká Bíteš byly oceněny v soutěži Quality Innovation Award.

Česká společnost pro jakost pořádala ve dnech 7. a 8. listopadu Dny kvality 2022 zaměřené mimo jiné i na oblast automobilového průmyslu a energetiky. V rámci této akce proběhlo slavnostní předání ocenění v soutěžích pořádaných Českou společností pro jakost. 1. Brněnská strojírna Velká Bíteš, a.s. v rámci soutěže Quality Innovation Award získala první místo v kategorii Velké podniky. Toto ocenění bylo uděleno za výsledky inovace technologií přesného lití nových typů odlitků rozvlákňovacích hlav ze superslitin na bázi niklu a kobaltu. Ocenění převzali zástupci 1. Brněnské strojírny Velká Bíteš, a. s. a Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
Výsledky byly dosaženy díky dlouhodobé spolupráci mezi 1. Brněnskou strojírnou Velká Bíteš, a. s. a Ústavem fyziky materiálů AV ČR. Cílem této spolupráce byl vývoj niklových a kobaltových superslitin, který byl zaměřen na zvýšení creepové a únavové životnosti materiálu zejména za vysokých provozních teplot. Výsledek se přímo promítl do výroby a úspěšné komercializace komponent odlévaných ze superslitin a současně do rozšíření základních poznatků o vysokoteplotním chování materiálů.

Kategorie Aktuality CZ.