Nic není pevnější než ocel

Asi 200 návštěvníků Dne otevřených dveří poznalo, jak mnoho tváří má uhlík, jak mocný je dusík, a že nic není pevnější než ocel. Tedy nenechte se zmást!

14. listopad 2019 byl tím dnem, kdy jsme už tradičně přivítali studenty základních a středních škol i zájemce z řad veřejnosti, aby mohli nahlédnout do našich laboratoří a viděli, jak materiálový výzkum probíhá. Stejně tak jsme je pozvali na přednášku a Science show. Přednáška ukázala mnoho podob uhlíku, téměř všudypřítomného prvku. Během vědecké show návštěvníci viděli, co jim ve fyzice neřekli, tedy například, že čistá voda může být při -8 °C tekutá. Tuto křehkou rovnováhu lze však snadno narušit a voda ihned mrzne. Během pátrání po mezních stavech materiálů jsme se zaměřili na pevnost oceli a položili si otázku, jestli nic může být pevnější než ocel. Tak také zněl samotný název Science show. I když ocelový drát snadno dva dobrovolníci přetrhli a ono „nic“ vytvořené vývěvou uvnitř tzv. magdeburských polokoulí roztrhlo až 8 chlapů, je nutno si uvědomit, že k vyjádření pevnosti materiálu je potřeba vynaloženou sílu vydělit plochou průřezu zkoušeného materiálu. Ačkoli síla k oddělení polokoulí tedy byla minimálně čtyřnásobná, plocha jejich průřezu byla více než 40000krát větší. A tak na otázku, zda je nic pevnější než ocel, musíme odpovědět: „Ne, není!“
Jako bonus jsme otestovali i mez pevnosti malé PET láhve a ukázali si, že kapalný dusík skutečně nelze zavírat do těsných nádob. Jak by to dopadlo, uvidíte na videu a ve fotogalerii.

Kategorie Aktuality CZ, Dny otevřených dveří.