Dr. Martin Friák získal mimořádnou prémii Praemium Academiae

Tři mezinárodně uznávané osobnosti z Akademie věd ČR převzaly 9. listopadu 2023 od předsedkyně Evy Zažímalové Akademickou prémii – Praemium Academiae. Mezi oceněnými byl také náš kolega, Mgr. Martin Friák, Ph.D., vedoucí skupiny Elektrických a magnetických vlastností.

Smyslem Akademické prémie, jako přísně výběrového nástroje finanční a morální podpory vědecké excelence v Akademii věd ČR, je podpořit vynikající vědecké osobnosti, které jsou nositeli výzkumu na špičkové mezinárodní úrovni, a vytvořit jim takové podmínky, v nichž by mohli lépe rozvinout svůj potenciál ve prospěch Akademie věd ČR a celé české vědy.

Prémie je každý rok udělována jednomu až třem vědcům a vědkyním v AV ČR. Dr. Martin Friák se tak zařadil, jako první z ÚFM AV ČR, do úzkého klubu držitelů tohoto prestižního ocenění. Udělená prémie je doprovázena také vysokou finanční částkou, až 30 mil. Kč, která bude využita na výzkumné aktivity oceněného v následujících 6-ti letech.

Jeho projekt „Hybridní výpočetní materiálová věda: kvantové počítače a umělá inteligence“ využije kromě metod umělé inteligence i hybridní algoritmy, které propojují klasické počítače s kvantovými. Právě kvantové počítače se podle Martina Friáka mohou brzy stát nástroji, které poslouží celé společnosti.

Medailónek oceněného můžete zhlédnout zde:

Ocenění získali také sociální geograf Petr Jehlička (Etnologický ústav AV ČR) a teoretický chemik Martin Srnec (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR).

Foto: Josef Landergott, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR.

Kategorie Aktuality CZ.