Nově zvoleným místopředsedou organizace The Alloy Phase Diagram International Commission (APDIC) se stal Dr. Aleš Kroupa, který se na ÚFM dlouhodobě věnuje teoretickým popisům fázových diagramů binárních a ternárních soustav na základě nových experimentálních dat.
Dr. Aleš Kroupa, vedoucí skupiny struktury fází a termodynamiky na ÚFM, se ve své vědecké činnosti dlouhodobě věnuje teoretickým popisům fázových diagramů binárních a ternárních soustav na základě nových experimentálních dat. Je také čerstvě zvoleným místopředsedou organizace The Alloy Phase Diagram International Commission (APDIC). O jakou organizaci se jedná? Proč je pro komunitu vědců zabývajícími se fázovými diagramy důležitá? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v rozhovoru s fyzikem Alešem Kroupou.
Stal jste se novým místopředsedou The Alloy Phase Diagram International Commission. Můžete nastínit, co je cílem a posláním této komise a co Vaše místopředsednictví obnáší?
APDIC je nezisková organizace, jejímž hlavním cílem je propagovat význam detailních znalostí fázových diagramů, jejich systematického vyhodnocování a šíření kvalitních informací o termodynamice a fázových rovnováhách složitých soustav. Důležitým bodem je podpora jejich uplatnění v průmyslu a akademické sféře.
Pro bližší představu, popište prosím strukturu komise. Kolik členů v ní zasedá? Na základě čeho jsou její členové voleni a jak často se obměňují?
APDIC se skládá z 18 nezávislých národních a nadnárodních organizací, které koordinují studium fázových diagramů v příslušných zemích a regionech. Členy APDIC je v současnosti 28 zemí z celého světa. Např. Německo a Rakousko jsou z historických důvodů sjednoceny v jedné společnosti a menší země střední a východní Evropy, včetně České republiky, jsou členy nadnárodní organizace Associated Phase Diagram and Thermodynamic Committee.
Spolupráce a koordinace činností členů se projednává a připravuje na výročních zasedáních členů APDIC. Voleni jsou pouze předseda a místopředseda, kteří jsou vybíráni ze zástupců jednotlivých členů, není pro ně stanoveno pevné funkční období, ale obvykle působí ve svých funkcích 4 až 5 let.
Pokud byste měl vyzdvihnout hlavní přínosy komise pro vědeckou komunitu v oblasti fázových diagramů, jaké by to byly?
Kromě výše uvedené snahy o koordinaci výzkumu fázových diagramů propaguje APDIC důležitost informací, které mohou fázové diagramy nabídnout, každoročním udělováním dvou ocenění.
Jednou z nich je cena Best Paper Award, kterou získávají autoři publikace vyhodnocené jako nejlepší publikace v oblasti fázových rovnovah a termodynamiky v předchozím roce. Druhou cenou je Industrial Award, která oceňuje vynikající úspěchy dosažené průmyslovými podniky, které využívají znalostní přístup a moderní strategie při používání fázových diagramů pro vývoj nových materiálů a technologií, vedoucí k ekologičtější produkci a ekonomickým úsporám. Mezi minulé příjemce patří např. firmy Rolls Royce Aerospace Engines, Sandvik AB, Hitachi a TATA steels Ltd.
Další aktivitou organizace APDIC je organizace vzdělávacích seminářů o fázových diagramech (tzv. World Round Robin seminars) pro pracovníky z průmyslu a studeny z příbuzných oborů.
Fázové diagramy Vás provází celou Vaší vědeckou kariérou. Můžete říct, co Vás na nich tolik fascinuje a v čem spatřujete jejich hlavní význam?
Rozhodně mně fázové diagramy nezajímaly od samého začátku mé vědecké dráhy. Navíc o mé specializaci rozhodla náhoda až v průběhu mé doktorské práce. Nicméně stěžovat si nemohu a fázové diagramy jsou skutečně zajímavá oblast, kde je možno na základě jejich znalostí předpovídat chování materiálů, jejich vlastnosti (zejména hrozbu těch negativních), řešit problémy, které se občas objevují v praxi i v rámci vědeckých projektů. Tyto možnosti se neuvěřitelně rozšířily zejména s rozvojem počítačů a teoretických metod pro výpočet fázových diagramů pro reálné vícesložkové materiály.
Na závěr bych se zeptala na Vaše doporučení pro začínající vědce a studenty. Řada z nich s fázovými diagramy často doslova bojuje. Máte pro ně nějakou radu, jak proniknout do tajů těchto komplikovaných soustav?
S trochou nadsázky lze říct, že by mohlo stačit chodit poctivě na základní a pokročilé přednášky o termodynamice, fázových diagramech a jejich modelování, které existují na všech univerzitách. Ti „studenti a začínající vědci“ často podceňují skutečnost, že v materiálovém inženýrství se jim fázové diagramy mohou hodit v nečekaných situacích kdykoliv v budoucnosti. Nicméně vše přichází až s praxí, takže je nutné nebát se trochu „otravovat“ zkušenější kolegy s dotazy, i když máte pocit, že jsou tak trochu nejapné a naivní (až hloupé). Rozumný odborník si z vás nebude tropit posměch, ale spíše „se rád předvede“. Já jsem na ústavu byl první, který začínal s jejich výpočty s využitím počítačů, takže jsem se mohl spolehnout na rady zkušenějších v oblasti experimentálních FD, ale nikoliv na pomoc s jejich teoretickými výpočty. Tuto nezkušenost jsem později občas pociťoval třeba na konferencích, když jsem zápasil s nejasnostmi, které se po diskuzi ukázaly relativně jednoduché a logicky vysvětlitelné.
Rozhovor připravila Tereza Sojková.