Dne 10. září 2024 se konalo setkání výzkumného projektu MEBioSys, který je zaměřen na nové biomateriály pro medicínu. Setkání, kterého se zúčastnilo 45 odborníků prezentujících výsledky dosažené za první rok projektu, zajišťovalo výzkumné centrum NTC při Západočeské univerzitě v Plzni (ZČU).
Setkání zahájil Ján Minár z NTC ZČU, jehož tým se soustředí na vývoj nových slitin, aditivně vyráběných kovových materiálů a bioaktivních funkčních materiálů na bázi keramiky. Dalšími prezentovanými tématy byly simulace molekulární dynamiky v biokompatibilních komplexních slitinách (Jan Očenášek), elektronové korelace na materiálu CrMnFeCoNi, zařazeném mezi vysokoentropické slitiny (HEA) (David Redka, Ján Minár), laserové texturování (Jiří Martan), nanostrukturování povrchů biomateriálů (Tomáš Kovařík) či pokroky ve výzkumu komplexních koncentrátových slitin (HEA) (Ludmila Kučerová). Pavel Hutař a Milan Heczko z Ústavu fyziky materiálů AV ČR představili klíčové cíle a budoucí fáze projektu. Milan Heczko poté představil návrh materiálu se složitou mikrostrukturou na bázi CrCoNi, zařazený do skupiny slitin s více hlavními prvky (MPEA).
Setkání poskytlo prostor k diskusi nad dosaženými výsledky a plány na další rok. Byly představeny významné publikace a pokroky, například v oblasti povrchové modifikace biomateriálů a jejich využití v medicíně. Odborníci také představili software ASE2SPRKKR, který slouží k návrhu biokompatibilních materiálů a vysokoentropických slitin pomocí kvantově-mechanických výpočtů. Tento nástroj simuluje uspořádání atomů v komplexních slitinách a jejich korelaci s atomovou strukturou.
Hlavním řešitelem projektu je Vysoké učení technické v Brně. Dalšími participujícími institucemi vedle Ústavu fyziky materiálů AV ČR jsou VŠCHT Praha, Západočeská univerzita v Plzni a České vysoké učení technické v Praze. Projekt MEBioSys se věnuje strojnímu inženýrství biologických a bioinspirovaných systémů a je financován z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK). Cílem je propojit přírodní vědy a technické obory a přinést inovace v oblasti implantátů a průmyslových materiálů. Hlavní iniciátor projektu Martin Hartl zdůrazňuje význam interdisciplinarity: „Strojírenství samotné už nenabízí prostor pro zásadní objevy. Inovace přicházejí tam, kde se prolínají různé vědní obory.“
Text je částečně převzat z tiskové zprávy NTC ZČU.