Dne 19.2.2025 se v hlavní budově Ústavu fyziky materiálů AV ČR (ÚFM) uskutečnil kick-off meeting projektu Partnerství pro bezpečnost v udržitelné dopravě a energetice (PSSITE) realizovaného v rámci výzvy Mezisektorová spolupráce OP JAK řízené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V rámci meetingu se setkali řešitelé projektu a zástupci zúčastněných institucí a firem, aby společně koordinovali počáteční fáze pětiletého projektu za téměř sto milionů korun.
Na otázku, co je předmětem řešení takto nákladného projektu a co bylo motivací pro jeho vznik jsme se zeptali řešitele projektu prof. Ing. Luboše Náhlíka, Ph.D..
Dlouhodobě spolupracujeme s průmyslovými partnery z různých oblastí, a tak jsme přivítali možnost danou výzvou Mezisektorové spolupráce OP JAK a pokusíme se vytvořit platformu pro intenzivní vývoj a aplikaci nových materiálů vhodných zejména pro bezpečné nasazení v energetice a dopravě, vývoj nových postupů pro stanovení životnosti kritických dílů energetických zařízení a vysoce namáhaných částí používaných u dopravních zařízení. Pro tuto myšlenku jsme získali renomované partnery BONATRANS GROUP, a.s., UJP PRAHA, a.s., Aircraft Industries, a.s., Ústav aplikované mechaniky Brno, s.r.o., kteří se v oblasti energetiky či dopravy dlouhodobě pohybují a mají zájem zvýšit svůj výzkumný potenciál spoluprací s ÚFM. Přizvali jsme také menší dynamické brněnské společnosti NenoVision s.r.o. a X-Sight s.r.o., a spolehlivého a osvědčeného akademického partnera, kterým je Vysoké učení technické v Brně. Cílem partnerství je vytvoření synergie, která umožní využití výzkumných výsledků přímo u průmyslových partnerů, a zároveň podpoří inovativní potenciál zapojených firem s důrazem na trvalý rozvoj společných výzkumných aktivit.
Mohl byste nastínit co můžeme očekávat za výsledky projektu či k jakým konkrétním výsledkům má projekt vést?
Mezi hlavními výzkumnými bych uvedl například Vývoj nových perspektivních materiálů pro aplikace v dopravě. S průmyslovými partnery budou vyvíjeny dvě kategorie materiálů – lehké slitiny na bázi neželezných kovů s optimalizovanými vlastnostmi a nové progresivní oceli se sníženým obsahem deficitních prvků a redukovanou měrnou hmotností. V oblasti materiálů vhodných pro energetiku to budou zejména nové materiály pro vysokoteplotní energetická zařízení či nový typ pokrytí tyčí jaderného paliva s vyšší odolností. Současně budou vyvíjeny postupy pro predikci životnosti těchto materiálů a metodiky pro jejich správné testování. Vhodné výstupy budou průmyslově chráněny a nabídnuty také k licencování.
K takto rozsáhlému výzkumu potřebujete vhodnou výzkumnou infrastrukturu. Můžete to rozvést?
Zajisté. Potřebujeme zajistit značné kapacity testovacích zařízení ať již pro statické vysokoteplotní zkoušky, tak pro dynamické testování materiálů. V tomto ohledu je ÚFM velmi dobře vybaven a disponuje značnými kapacitami, dle mého názoru unikátními nejméně v oblasti střední Evropy. Nicméně, pro úspěšné řešení projektu bude nezbytné zapojení také rozsáhlých kapacit v oblasti elektronové mikroskopie pro charakterizaci připravovaných materiálů. I v této oblasti máme značnou zkušenost. Dokonce se nám nyní podařilo dokončit novou budovu Centra elektronové mikroskopie a postupně uvádíme do provozu do ní přemístěné elektronové mikroskopy. Bohužel, jejich stávající kapacita by nebyla dostatečná, respektive by kromě realizace projektu PSSITE neumožnila další výzkumné práce a tak budou v rámci projektu pořízeny dva nové řádkovací elektronové mikroskopy. Jeden pro vysoce odborné práce s kvalitním rozlišením a druhý jednoduchý stolní systém pro rychlé zobrazení poskytující rychlou orientaci v mikrostruktuře materiálů či kontrolu připravovaných vzorků pro detailnější pozorování. Tato zařízení budou skutečně klíčová pro úspěšnou realizaci projektu.
Budou do řešení projektu zapojeni také vysokoškolští studenti?
Mohu říct, že jako již tradičně budou. A ve velké míře. A nejenom studenti spojení s ÚFM. Ostatně byla to také jedna z motivací proč přizvat kolegy z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Nejde nám pouze o zapojení studentů do výzkumných aktivit projektu, ale rádi bychom dosáhly toho, že výsledky a poznatky z aplikovaného výzkumu budou integrovány do vzdělávacích programů a budou přispívat k inovaci studijních plánů od bakalářského až po doktorské studium. Věříme, že se také pracovníci partnerů z aplikační sféry zapojí do vysokoškolské výuky či nabídnou studentům podnikové stáže. Ostatně na ÚFM systém studentských stáží funguje úspěšně již několik let. V oblasti přenosu současného know-how do vysokoškolského studia budeme spolupracovat s kolegy z Ústavu materiálových věd a inženýrství a Ústavu mechaniky těles, mechatroniky a biomechaniky FSI VUT v Brně, kteří mají o toto propojení značný zájem.