Konec září přilákal do Prahy světové experty na materiálové modelování, kteří se ve dnech 22. – 27. 9. 2024 zúčastnili 11. ročníku největší mezinárodní konference Multiscale Materials Modeling (MMM11) pořádané v pražském Kongresovém centru.
Konference, které se zúčastnilo 772 vědců, studentů a zástupců firem, nabídla nejen nabitý vědecký program, ale také zajímavé společenské akce. Účastníci měli v rámci konference možnost prohlédnout si Prahu během čtyř výletů s průvodcem zaměřených na historii, architekturu a gastronomii v historickém centru města. V úterý 24. 9. se konala také „Snídaně pro ženy“, kde se účastnice konference v různých stádiích kariéry bavily o nejrůznějších úskalích práce žen ve vědě, jako napříkad sladění práce s rodinným životem. Celá akce probíhala v neformální, velice přátelské atmosféře a byla všemi kladně hodnocena.
Konference MMM11 nabídla ve 14 sympoziích celkem 585 přednášek vědeckých pracovníků, postdoktorandů a studentů, včetně 7 plenárních přednášek a 56 zvaných (keynote) přednášek. Mezi řečníky figurovaly špičky oboru jako Claire Wilhelm z Curie Institute & CNRS ve Francii, Bob Coecke z Quantinuum Ltd. UK & Perimeter Institute v Kanadě a Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR v Praze. Kompletní seznam plenárních řečníků lze najít na stránkách MMM11. Mimo přednášek zde bylo ve dvou posterových sekcích prezentováno také 156 posterů.
Konferenční banket ve středu 25. 9. večer nebyl pouze plný vynikajícího jídla, pití a nenucené konverzace, ale nesl se také v duchu předávání cen významným osobnostem v oboru, které poprvé udělovala nově vzniklá Mezinárodní společnost modelování materiálů (ISMM). Ocenění za celoživotní práci v oboru modelování materiálů si odnesl profesor Jörg Neugebauer z Max Planck Institutu v německém Düsseldorfu. Cenu za významné výsledky na počátku vědecké kariéry obdržel dr. Corey Oses z Johns Hopkinsovy univerzity v americkém Baltimoru.
A jak hodnotí konferenci její organizátor Roman Gröger z Ústavu fyziky materiálů AV ČR?
„Tato konference se konala v České republice vůbec poprvé v její historii. Naším cílem bylo otevřít ji více kolegům zaměřujícím se na studium biomateriálů, polymerů a funkčních materiálů pro využití v aplikacích pro získávání, přeměnu a uchovávání energie. Nově byla uspořádána sympozia zaměřená na vývoj metod strojového učení a jejich aplikaci v materiálovém výzkumu, stejně jako na využití kvantových počítačů. Díky kvalitním vědeckým diskuzím, bezproblémové organizaci a příjemnému počasí byla konference velmi kladně hodnocena.“
Účastníci konference mají až do února 2025 možnost zaslat vědecké publikace, které budou po recenzním řízení vydány ve speciálním čísle časopisu Modelling and Simulation in Materials Science and Engineering (MSMSE).
Příští ročník konference Multiscale Materials Modeling (MMM12) se bude konat v listopadu 2026 na ostrově Čedžu v Jižní Koreji.