Ivo Šulák získal prémii Lumina quaeruntur

Na ceremoniálu 25. října 2024 předala předsedkyně Eva Zažímalová prémie Akademie věd ČR devíti vědcům. Mezi oceněnými je i Dr. Ivo Šulák z Ústavu fyziky materiálů, který získal prémii Lumina quaeruntur.

Obě prémie (Praemium Academiae a Lumina quaeruntur) se letos předávaly společně, což předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová považuje za symbolické. „Jde o naše nejprestižnější podpory špičkového výzkumu. Pomáhají zkušeným vědcům, kteří dosáhli ve svém oboru významných výsledků, i našim nadějím, jimž chceme umožnit, aby velké věci dokázali také.“

Prémie Lumina quaeruntur cílí na vědce a vědkyně na prahu středního věku včetně těch, kteří se k aktivní kariéře vracejí po rodičovské dovolené. Slouží k založení vlastní výzkumné skupiny laureáta či laureátky. Podpora dosahuje až čtyři miliony korun za kalendářní rok na dobu maximálně pěti let. Alespoň 20 % rozpočtu přitom hradí pracoviště, kde vědec působí.

Cílem týmu Iva Šuláka je vyvinout kompozitní nanomateriály na bázi superslitin, které se uplatní v budoucích vodíkových elektrárnách – například jako lopatky vysokotlakých turbín. Vyvíjené slitiny jsou slibné nejen pro využití v nové generaci elektráren, ale také v letectví. Pro zvýšení efektivity motorů je totiž zásadní vysoká teplota. Kdyby se podařilo vyvinout materiál, který odolá vysokým teplotám a současně i agresivnímu prostředí motorů, snížila by se spotřeba paliva a tím i emise oxidu uhličitého.

„Pocit, když jste malý kluk, který rozebírá tátovy modely, a občas se mu je nepodaří složit zpátky, míváte někdy i ve vědě,“ říká Ivo Šulák. Jeho motivací, jak podotýká, je právě touha zjistit, proč se věci dějí tak, jak se dějí.

Medailónek oceněného můžete shlédnout zde:

Prémii Lumina quaeruntur obdrželi spolu s Ivo Šulákem také Masafumi Imai (Ústav fyziky atmosféry AV ČR), Danny Haelewaters (Biologické centrum AV ČR), Vít Hubka (Mikrobiologický ústav AV ČR), Vladislav Knoll (Slovanský ústav AV ČR) a Jan Vondráček (Masarykův ústav a Archiv AV ČR).

Akademickou prémii neboli Praemium Academiae převzali Petr Pravec z Astronomického ústavu AV ČR, Ivo Starý z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Pavel Krejčí z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR. Finance ve výši až 30 milionů korun mohou čerpat v následujících šesti letech a hradit z nich náklady spojené s výzkumem, mzdami či pořízením technického vybavení.

Celý článek z předávání prémií čtěte na stránkách AV ČR. Podrobnosti o letošních oceněných najdete v tiskové zprávě.

Text: Zuzana Dupalová, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, s využitím tiskové zprávy AV ČR
Foto: Jana Plavec, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR

Kategorie Aktuality CZ.