Novinky
Otevření Centra elektronové mikroskopie ÚFM v obraze

Ústav fyziky materiálů AV ČR otevřel v pondělí 12. května 2025 nové Centrum elektronové mikroskopie. Podívejte se, jak otevření za přítomnosti hostů z akademické, veřejné i průmyslové sféry vypadalo.
Nové Centrum elektronové mikroskopie v Brně otevírá dveře světové vědě

Třetina celosvětové produkce elektronových mikroskopů pochází z Brna. Není divu, historie oboru totiž sahá až do padesátých let 20. století, kdy u jeho zrodu stál známý fyzik Armin Delong. Tradice úspěšně pokračuje dodnes a důkazem je nové Centrum elektronové mikroskopie, které 12. května 2025 otevřel Ústav fyziky materiálů AV ČR.
Prof. Luboš Náhlík se stal místopředsedou Vědecké rady AV ČR

Na březnovém Sněmu Akademie věd byl prof. Luboš Náhlík zvolen delegáty v prvním kole do Vědecké rady AV ČR (VR AV ČR) pro období 2025-2029. Navázal tak na dvě funkční období v Akademické radě AV ČR v letech 2017-2025.
Vyprodáno! Přednášky na téma kvantových počítačů vyprodaly Hvězdárnu.

V úterý 15.4. 2025 proběhl na brněnské Hvězdárně MEZINÁRODNÍ DEN KVANTOVÉ FYZIKY 2025. O populární přednášky byl takový zájem, že ještě před začátkem akce bylo VYPRODÁNO!
Hledáme posilu na pozici technik – elektrikář

Hledáme kreativního technického odborníka na pozici technika – elektrikáře (vyhl. 50) do jedné ze svých výzkumných skupin. Pokud máte chuť pracovat v zajímavém prostředí a přispět k našim projektům, budeme rádi, když nám dáte vědět.
ÚFM dokončil stavbu Centra elektronové mikroskopie

V areálu Ústavu fyziky materiálů AV ČR byla dokončena stavba Centra elektronové mikroskopie. V nové budově je vybudováno celkem 5 místností pro 2 transmisní a 3 skenovací elektronové mikroskopy, včetně potřebného zázemí a laboratoří pro přípravu vzorků.
Příroda inspiruje k inovacím. Do strojírenství může přinést nové materiály a přístupy

Ústav fyziky materiálů AVČR je zapojen do projektu špičkového výzkumu OPJAK MEBioSys. Naše pracoviště se v projektu zaměřuje zejména na aditivní výrobu kovových a keramických materiálů. Naším cílem je využít biomimetiku (design inspirovaný přírodou) jako jednoho z nástrojů jak vytvořit odolnější a spolehlivější strojní součásti.
Nová výstava v Akademii věd ukazuje materiál jako geniální a hravý exponát

Viděli jste už drát, který si pamatuje svůj tvar? I když ho natáhnete, po zahřátí se vrátí do původní podoby. V Akademii věd ČR na pražské Národní třídě si ho můžete nejen prohlédnout, ale také sami vyzkoušet, jak funguje.
Na entropii záleží! Výzkum českých vědců posouvá vývoj materiálů

Vědeckému týmu z Akademie věd ČR a Masarykovy univerzity, jehož členem je také emeritní vědec ÚFM prof. Mojmír Šob, se podařil zásadní přínos do výzkumu hromadění nečistot na rozhraní mezi krystaly. Tento jev například v 60. letech minulého století způsobil sérii havárií v jaderných elektrárnách ve Velké Británii.
Zveme Vás na výstavu Geniální materiál

Akademie věd České republiky a Ústav fyziky materiálů Vás zvou na výstavu s názvem Geniální materiál. Můžete se těšit na 19 exponátů – různé materiály a zajímavosti s nimi spojené.