Ve středu 2. července 2025 zorganizoval Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR v prostorách Ústavu přístrojové techniky AV ČR odborný workshop „Kvantové počítání v Akademii věd 2025“. Akce se zúčastnili vědci a vědkyně z několika ústavů AV ČR, zabývající se výpočty na kvantových počítačích, a také partneři z nedávno založeného Kvantového inovačního centra (QIC-Czech). Díky finanční podpoře Ministerstva obrany a Univerzity obrany v Brně a koordinaci ze strany ČVUT mohou členové konsorcia využívat nejvýkonnější kvantové počítače firmy IBM a vzdělávat na nich novou generaci studentů. Mezi hosty byli zástupci nejvyššího vedení Univerzity obrany v Brně, ČVUT, a firem IBM a ITS.
Workshop zahrnoval přednášky o základních principech kvantových počítačů, aplikacích kvantového počítání v moderní výpočetní materiálové vědě, kvantové fyzice a kvantové chemii, kvantových algoritmech, kvantové kryptografii, zdrojích šumu v současných kvantových počítačích, ale i perspektivním propojování umělé inteligence a kvantových počítačů. Na programu byla také prohlídka laboratoří s pokročilými kvantovými technologiemi, ve kterých Ústav přístrojové techniky AV ČR dlouhodobě vyniká.
Účastníci měli možnost seznámit se i s prvními výsledky výpočtů provedených na kvantovém počítači IBM osazeném kvantovým procesorem Eagle se 127 qubity. Jednalo se o simulace molekulárních systémů, které realizoval student Vojtěch Vašina ze skupiny dr. Martina Friáka z Ústavu fyziky materiálů AV ČR.
„Těší mě, že se nám podařilo propojit špičkové odborníky z akademické i aplikační sféry. Kvantové počítání se stává reálným nástrojem pro řešení složitých vědeckých problémů a díky této spolupráci máme možnost být u toho,“ uvedl Martin Friák.
Text vychází z tiskové zprávy ÚPT.